Pokud vás jóga láká a chystáte se jí dát šanci, nabízím krátký a velmi stručný přehled několika druhy jógy.
Po pravdě, jóga je jen jedna a jde především a hlavně o vás, o tělo, o jeho vnímání a o dech, o vnímání okolního světa, o vnitřní nastavení. Jóga není jen o praktikování ásan, ale jde i propojení pohybu s dechem. Dechové techniky k józe prostě patří. Pomocí dechu na začátku lekce se lépe zklidníme, zastavíme, spojíme a zároveň napojíme na naše tělo, na naše vnitřní vnímání. S dechem necháváme odplouvat všechny naše starosti a problémy dne a naladíme se na jógovou praxi. Dech nás dokáže zklidnit a prožít si přítomný okamžik tady a teď. To až západní svět udělal z jógy soustavy cvičení, které se odlišují ať již skladbou, intenzitou nebo i teplotou v sále. Je moderní a žádoucí se u jógy zapotit. Prapůvodně byla ale jóga až třetím stupně osobního rozvoje a poznávání sebe sama. Aby došel člověk osvícení a dosáhl Nirvány, bylo důležité postupovat postupně a praxí ásan nekončit.
Zde je osmistupňová stezka jógy podle Patanjaliho.
1. Jama – jde o etická přikázání – ahinsa/nenásilí, neubližování (ale i sobě)
- satja/nelhaní
- astéja/nekradení, nepřivlastňování
- apafigraha/nehrabivost, nepřipoutanost
- brahmačarja/zdrženlivost, střídmost
2. Nijama – osobní pravidla kázně – sauča/čistota
- santosa/spokojenost)
- tapas/sebekázeň, řád, povinnost
- svadhyaya/studium, učení se od sebe i od učitele
- išvarapranidhána/mít víru, uctívat vnitřního boha
Jógová praxe začíná u každého z nás, je to práce se sebou samým – vnímání sebe jako jednotlivce.
3. Asana – pravidelné praktikování jógových ásan
4. Pranajama – dechové techniky
5. Pratjahara – schopnost soustředit se na určitou věc
6. Djana – meditace
7. Samadhi – nejvyšší stav blaženosti
Nic ale není špatně ani dobře, každý jsem na nějaké své cestě sebe poznávání a rozvoje, a pokud nás teď lákají „jen ásany“, proč ne. Časem většinou dochází k samovolnému posunu a zajímání se o hloubku a smysl toho všeho. A každý máme ten čas různě dlouhý. Ale co je důležité, že ta délka není vůbec podstatná. Důležité je, jak se u toho cítíme, co prožíváme a co nám to přináší.
Tak zkoumejme a poznávejme se a k tomu nám pomáhá i jógová praxe.
A teď k druhům jógy:
- Hatha jóga
Už sám název vypovídá, že jde o spojení dvou energií ha (sluneční) a tha (měsíční). Jde o pomalé a plynulé spojení dechu a pohybu, kdy jsou v jednotlivých ásanách delší výdrže a my tam můžeme lépe vnímat své tělo.
- Asthanga jóga
Jasně daná posloupnost ásan za pomoci udjají dechu (dech přes stažené hrdlo, připomínající zvuky moře). V sestavě postupujete dál za předpokladu, že zvládáte základ. Je to silovější styl jógy. Vyžaduje disciplínu a cvičení 6x týdně. Díky této józe získáte pevnost a pružnost, ale není úplně pro každého a je lépe s ní začínat v mladším věku, dokud tělo vydrží tu zátěž a vše funguje.
- Vinyasa flow jóga
Jóga zaměřená na plynulost spojení dechu a ásan. Vinyasa znamená spojení. Může jít o dynamické nebo pomalé praktikovaní, tempo se může i měnit. Kladený důraz na správné provedení vede k sjednocení těla, duše i mysli.
- Power jóga
Novější a rychlejší styl jógy, která klade důraz na fyzickou stránku a asi i proto je často praktikována ve fitness studiích. Posílí tělo a jeho správné držení. Může být kombinací hatha i asthanga jógy.
- Iyengar jóga
Jóga, který maximálně využívá pomůcky, je zaměřená na rehabilitaci a je třeba vhodná i po různých zraněních (za spolupráce a případné konzultace s lékařem nebo fyzioterapeutem). Klade důraz na provádění ásan na obě strany stejně, třeba i lotosový sed se pravidelně střídá.
- Bikram neboli hot jóga
Již z názvu je patrné, že jde o jógu v teplém prostředí. V sále bývá teplota cca 42°C a sestava je složená z přesně dané sestavy 26 pozic a dvou dýchacích technik. Při cvičení se zpravidla dosahuje dobrých výsledků a uvolnění a protažení celého těla až do krajních možností, někdy možná i za ně. Při takové teplotě může často dojít až k dehytrataci.
- Vitální jóga
Jóga, která vychází z Hatha jógy. Je zaměřená na proudění lymfy, podporuje činnost žláz a povzbuzuje metabolismu. Je složená z dynamických ásan a pranájamy. Používáním rotací, mačkáním a ohýbáním našeho těla za pomoci dechových technik stimulujeme určitou část našeho těla. Zlepšuje kondici a vnímání svého těla. Harmonizuje a ovlivňuje naši psychiku a celkovou rovnováhu v našem těle.
- Restorativní jóga
Pochází z Iyengar jógy. Restore, znamená obnovit, ozdravit. Používají se pomůcky k vypodložení se v pozicích, v kterých se setrvává dlouhou dobu i několik minut. Je vhodná i v období menstruace, kdy si tělo potřebuje odpočinout.
- Hormonální jóga
Ucelená sestava cviků podle Dinah Rodrigues příznivě ovlivňující hormonální systém v těle. Cviky sestavené v určité posloupnosti a které není dobré měnit nebo upravovat.
A pak ještě např. těhotenská, seniorská nebo dětská jóga. To už název napovídá, o jaký druh jógy jde. A ještě další a další. Západní svět neustále přichází s nějakou novinkou. Ale jóga je opravdu jen jedna. Její komplexnost mne fascinuje.
Přeji vám krásné hledání a poznávání jógy a vlastního těla.
Přeji vám, abyste se naučili více se vnímat a poslouchat, umět se napojit na svůj vnitřní svět a být s ním v souladu.
A do třetice vám přeji, abyste se měli rádi. Není to jen taková fráze, je to cesta ke štěstí.